Kategorie: Brno a okolí

Koberce rozkvetlých bledulí aneb PR Údolí Chlebského potoka u Nedvědic

Koberce rozkvetlých bledulí aneb PR Údolí Chlebského potoka u NedvědicVoňavá jarní procházka podél Chlébského potoka dostupná z Brna necelou hodinku autem a pohodlnou hodinu přímým vlakem. Ideálním obdobím k procházce je určitých pár týdnů března až dubna. Sledujte jarní květenu ve vašem okolí a vyčkejte na správný čas!

Celková doba výletu:

vyhraďte si půl dne 

Obtížnost:

pouze údolí s bledulemi - téměř žádná fyzická náročnost, převýšení zanedbatelné, zvládne každý, pro kočárky NE kvůli hliněné pěšince s mnohými nerovnostmi a kořeny

celý okruh - nízká fyzická náročnost, převýšení 300m, snadná orientace

 


 

(po rozkliknutí "Zobrazit na mapy.cz" se zobrazí celá trasa výletu)


      Po vystoupení z vlaku projdeme skrz Nedvědice kolem místního rybníčku, kde pár místních v poklidu odpočívá u rybářských prutů, až na jednoho nešťastlivce, u něhož stojí (nejspíš) manželka a náruživě do něj něco hustí. Za kostelem přejdeme hlavní cestu a napojíme se na červenozelenomodrou značku, od níž se po pár metrech modrá oddělí a my pokračujeme po zelenočervené. Kousek před oddělením červené značky si můžeme nabrat ze studánky Slovanka čerstvou chladivou vodu. Pokračujeme teď už jen po zelené přes most nad Svratkou, překřížíme podruhé hlavní cestu a už se začínáme nořit do krásného údolí zapadlé vesnice Chlébské. Už v ní potkáváme cedule BLEDULE, což napovídá o vysoké navštěvovanosti, doporučuju zde tedy zavítat nejlépe mimo víkendy, pokud se nechcete stát součástí davů.

Velmi záhy za koncem vesnice potkáváme první bílé okrsky bledulí, překvapivě velkých, na rozdíl od drobných sněženek.

Nedvědice

Vstupujeme do vlastního Údolí Chlébského potoka. Pokud máte auto, lze zaparkovat přímo u začátku přírodní rezervace. Nešlapejte prosím mimo pěšinky, aby se souvislé koberce překrásných květů zachovaly i budoucím generacím. :-) 

NedvědiceNedvědiceNedvědiceNedvědice

Studánka Junácká v půli údolí bledulí vybízí k odpočinku.

Nedvědice

Pokud se jako my nechcete vracet nazpět stejnou cestou, doporučuju si udělal okruh přes PR Hrádky, dále po červené značce do Skrotice, malé vesničky uprostřed luk a lesů a do Nedvědic se navrátit po modré značce.

Na kopec Hrádky musíme odbočit ze značky, stojí ale za to! Kromě níže popisovaného (pro přečtení klik na obrázek) mnozí z nás jistě ocení, že kromě chození po údolíčku máme možnost pokořit nějakou tu "horu" a to celých 628m.n.m. :-) Každopádně je to o 300 metrů výše než výchozí bod!

Nedvědice

NedvědiceNedvědice

I zbytek okruhu nebude nudit, prochází (zatím příliš lesáky neponičeným) listnatým lesem a loukami s krásnými výhledy do okolí.

 

Poslání na závěr:

Pokud jedete vlakem, nenechte si ujet poslední spoj (jako my). :-)

 

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Bezva tip odpovědět
Už dlouho se sem chystám, ale zatím nebyl čas. Snad nám to letos vyjde. Fajn článek i fotky!